Zavoláme Vám späť

Zavoláme Vám späť

12 skvelých tipov pri predaji Vášho domu

Predaj Vášho domu si bude vyžadovať isté úsilie, čo však neznamená, že neexistuje žiadny spôsob ako zefektívniť celý proces. Ak sa Vám podarí inteligentne využiť čas a energiu, môžete si zabezpečiť rýchly a plynulý predaj, prostredníctvom ktorého dosiahnete svoje vytýčené ciele a zrealizujete plný potenciál Vašej nehnuteľnosti. Predstavíme Vám niektoré z najlepších rád, pomocou ktorých môžete postupovať pri predaji svojho domu. Budeme sa venovať príprave domu na predaj ako z pohľadu interiéru, tak aj v súvislosti s exteriérom.


1. Postarajte sa o záhradu

Jednou z prvých vecí, ktorú si potenciálni kupujúci všimnú pri návšteve Vašej nehnuteľnosti, bude krajinná úprava exteriéru - trávnik, rastliny, záhony a tak ďalej. K bezprostrednému okoliu svojho domu nemusíte pristupovať extravagantne - nenútime Vás inštalovať novú fontánu alebo si najímať profesionálneho krajinného architekta. Bezpodmienečne by ste sa však mali uistiť o tom, že Vaša záhrada bude pôsobiť elegantne. Pokoste trávnik, pristrihnite kríky a do kvetinových záhonov nasypte mulčovaciu kôru. Pri predaji nehnuteľnosti je totiž kľúčový najmä prvý dojem. Vhodná úprava exteriéru je jednou z najjednoduchších stratégií, pomocou ktorých sa dopracujete k rýchlejšiemu predaju za vyššiu cenu.


2. Zbavte sa zbytočností

Jednou z najviac cenovo dostupných stratégií pri predaji domu je eliminácia zbytočností a neporiadku. Mali by ste sa snažiť maximalizovať voľný priestor vo Vašej domácnosti. Čím viac zbytočného zariadenia ponecháte v dome, tým menej príjemne bude pôsobiť. Ak nemáte chuť natrvalo sa zbaviť svojich obľúbených dekorácii či doplnkov, aspoň ich uložte na miesto, kam sa potenciálni kupujúci nebudú pozerať - teda určite nie do skríň a garáže. Ak je to potrebné, prenajmite si dočasné skladové priestory.

Keď bude Váš dom preplnený zbytočnosťami, bude pôsobiť omnoho stiesnenejšie, akým je v skutočnosti. Pri prezentácii Vašej nehnuteľnosti sa jedná o obrovskú prekážku. Kupujúci na súčasnom trhu preferujú otvorené a presvetlené priestory, ktoré nenarúšajú osobné predmety niekoho cudzieho. Majte na pamäti, že mnoho záujemcov o nové bývanie nemá konkrétnu predstavu o svojom budúcom dome. Uľahčite im rozhodovanie tak, že im umožníte predstaviť si v prezentovanom priestore ich vlastné zariadenie.


3. V prípade potreby vymaľujte interiér

Tmavé farby môžu vizuálne zmenšiť Váš interiér. Ošumelé steny pôsobia neprívetivo a neatraktívne. Keď však namaľujete interiér živými farbami v súlade s modernými trendmi - prípadne na základe konzultácie so skúseným interiérovým dizajnérom - dodáte svojmu domovu omnoho lepšiu atmosféru. Pri výbere novej farebnej schémy je tiež vhodné držať sa neutrálnych odtieňov. Uvedomte si, že nový náter nemá vyhovovať Vašim preferenciám, ale má sa snažiť apelovať na vkus masového kupujúceho. Zamerajte sa na odtiene bielej a svetlé krémové farby, pomocou ktorých dosiahnete najlepší výsledný efekt.


4. Vyhľadajte pomoc kvalitného realitného agenta

Predaj domu s pomocou skúseného realitného agenta má hneď niekoľko výhod. Odbremení Vás od rôznych starostí a dokáže Vám pomôcť predať nehnuteľnosť omnoho rýchlejšie a za lepšiu cenu. Dbajte však na to, aby ste si zvolili toho správneho odborníka.

Pred tým, ako sa realitný maklér pustí do samotného procesu predaja nehnuteľnosti, môže Vám pomôcť s jej správnym ocenením. Bez správnej ceny bude totiž zbytočná akákoľvek ďalšia stratégia, ktorú sa rozhodnete aplikovať. Mnohí predávajúci si totiž za svoju nehnuteľnosť pýtajú prehnane vysokú cenu, čo je však dokonalým receptom na zlyhanie. Vyhnite sa tejto chybe a vykročte k predaju tou správnou cestou.

Je obrovskou výhodou, keď si najmete pomoc skúseného realitného agenta, ktorý je oboznámený so stavom a fungovaním trhu vo Vašom okolí. Nezabúdajte však na to, že niektorým agentom bude v prvom rade záležať na ich osobnom zisku, čo znamená, že ich rady by Vám mohli dokonca uškodiť. Vopred si spravte dôsledný prieskum trhu a nadviažte spoluprácu iba s agentom, ktorý má vybudovanú dobrú reputáciu.


6. Zabezpečte prvotriedne fotografie

Keď uvediete svoj dom na realitný trh, dajte si záležať na tom, aby Vaša ponuka zahŕňala kvalitné a pútavé fotografie. Tie budú totiž prvou vecou, ktorú uvidí ktorýkoľvek potenciálny záujemca. Ak nedisponujete dostatočným zručnosťami s fotoaparátom, najmite si profesionálneho fotografa. Mnohí predávajúci si síce najímajú pomoc realitného agenta, ale zabúdajú na kľúčový prvok - ako vyzerá ich ponuka na online portáli realitnej kancelárie. Jedná sa o mimoriadne dôležitú záležitosť, no napriek tomu ju mnohí majitelia nehnuteľností príliš často prehliadajú. Fotografie Vášho domu totiž predstavujú prvý kontakt, na základe ktorého si o ňom potenciálni kupujúci vytvárajú názor.


7. Zvážte video prehliadku

Najlepší realitný agenti v súčasnosti okrem fotografií využívajú aj výhody video prezentácie. Opäť platí, že najlepším postupom je spolupracovať v tomto smere s profesionálom - či už realitným agentom so skúsenosťami s video prehliadkami, alebo profesionálnym kameramanom. Záujemcovia o nové bývanie skutočne ocenia, keď budú mať možnosť „prejsť“ sa ponúkanou nehnuteľnosťou pred tým, ako ju osobne navštívia.


8. Prezentujte nehnuteľnosť prostredníctvom všetkých kanálov, obzvlášť online

Keď sa rozhodnete spolupracovať s realitným agentom, vyberte si človeka, ktorý je oboznámený s bohatými možnosťami internetu. Mnohé realitné kancelárie síce prevádzkujú svoju vlastnú webstránku, no potrebujete niekoho, kto skutočne zabezpečí, aby Vaša nehnuteľnosť v online prostredí medzi ostatnými ponukami vynikla. Rovnako by ste sa mali postarať o to, aby potenciálni kupujúci mohli nájsť Vašu ponuku prinajmenšom na všetkých popredných sociálnych sieťach ako Facebook, Pinterest, LinkedIn či Twitter. Aj v tomto prípade samozrejme platí, že prvotriedne fotografie Vášho domu budú zohrávať obrovskú úlohu.


9. Využite dobré osvetlenie

Dobre presvetlený a sviežo pôsobiaci interiér efektívne upúta pozornosť záujemcov o nové bývanie. Ubezpečte sa o tom, že do domu vniká dostatok prirodzeného svetla, prípadne umiestnite do tmavých kútov nové štýlové svietidlá. Prezentácia Vášho domu „v tom správnom svetle“ je kritickým faktorom pri jeho predaji. Osvetlenie je ďalším z často prehliadaných detailov, ktoré majú obvykle veľký vplyv na rýchlosť a cenu predaja, pričom sa jedná o mimoriadne cenovo dostupnú záležitosť.


10. Zvážte profesionálnu upratovaciu službu

Čistý dom je pre potenciálnych kupujúcich atraktívny, zatiaľ čo špinavé prostredie ich môže odradiť rýchlejšie ako čokoľvek iné. Snáď najjednoduchším riešením je najať si služby profesionálnej upratovacej firmy. Uistite sa o dokonalej čistote Vašej kuchyne a kúpeľne, keďže mnoho kupujúcich venuje zvýšenú pozornosť práve týmto priestorom. Významným faktorom je aj čistota kobercov - nič nepokazí dojem potenciálneho záujemcu tak, ako obava, že po kúpe domu bude nútený meniť koberce vo všetkých miestnostiach. Z Vašej strany sa jedná o investíciu stoviek eur, ktorá Vám však môže priniesť tisíce.


11. Postarajte sa o pachy

Čuch hrá zásadnú úlohu pri obhliadke každej nehnuteľnosti a nepríjemné pachy môžu ľahko odradiť záujemcov od kúpy Vášho domu. Často sa však stáva, že takéto pachy si vo svojom dome vôbec neuvedomujete. Požiadajte preto o pomoc napríklad svojho realitného agenta, aby ste sa ubezpečili o tom, či sa potrebujete zbaviť nejakej nežiaducej arómy - či už pachu po varení alebo pachových stôp Vášho domáceho miláčika. Kupujúci sa totiž často obávajú, že sa daného zápachu nebudú vedieť zbaviť ani v budúcnosti.


12. Zatraktívnite kuchyňu

Mnohí kupujúci sa vo veľkej miere sústreďujú na kuchyňu, v dôsledku čoho by ste sa mali postarať o to, aby bola kuchyňa Vášho domu obzvlášť atraktívna. V prípade potreby zmodernizujte pracovné plochy alebo vymeňte zastaralé spotrebiče. Väčšina realitných agentov Vám potvrdí, že kuchyňa je najdôležitejšou miestnosťou domu, keďže ľudia v nej obvykle trávia podstatnú časť svojho dňa. Dbajte na to, aby Vaša kuchyňa pôsobila príťažlivo a elegantne.