Your search results

ZISTITE AKO PREDAŤ DOM RÝCHLEJŠIE A ZA VYŠŠIU CENU

Posted by admin on 21. septembra 2020
0

Proces prezentácie a predaja Vašej obytnej nehnuteľnosti môže prebehnúť omnoho plynulejšie, keď sa vopred dôsledne pripravíte. V tomto článku Vám prezradíme, ako pripravíte svoj domov na predaj spôsobom, ktorým urobíte dobrý dojem na kupujúcich a dopracujete sa k najlepšej možnej cene.

Prípravu domu na predaj by sme v princípe mohli prirovnať k aranžovaniu pódia pred divadelnou hrou. Všetko by malo byť perfektne usporiadané a na správnom mieste. Tento proces sa nazýva „home staging“ a bude prostredníctvom neho schopný premeniť inak fádny, nudný dom plný zbytočností na atraktívnu nehnuteľnosť, ktorú dokážete predať rýchlejšie a za podstatne vyššiu cenu.

V podstate sa nejedná o žiadnu vedu. Pripravte si čistiace prostriedky, niekoľko prázdnych krabíc a môžete začať. Ak je Vaša nehnuteľnosť v dobrom technickom stave, možno Vám bude stačiť zrealizovať niekoľko dlho odkladaných drobných opráv, zbaviť sa zbytočných nahromadených dekorácií a pridať do interiéru niekoľko nových kvetov. V opačnom prípade budete musieť nanovo namaľovať steny a vymeniť koberce, aby ste dodali Vášmu domu svieži vzhľad. Ak ste domácim majstrom, väčšinu z týchto úloh zvládnete aj svojpomocne. Prípadne si budete potrebovať zavolať inštalatéra na výmenu vodovodných batérií v kuchyni či kúpeľni alebo vyhľadať pomoc elektrikára pri výmene zastaralých svietidiel a vypínačov.

V každom prípade však musíte mať na pamäti, že tieto zmeny nerobíte preto, aby sa Vám v dome lepšie bývalo. Vaším jediným cieľom je prezentovať svoj domov potenciálnym kupujúcim v čo najlepšom svetle. Keď totiž nebudú rozptýlení nadbytočným zariadením a technickými nedostatkami, budú si môcť predstaviť samých seba v dome, ktorý sa im snažíte predať. Následne pre nich bude veľmi ťažké odolať Vašej ponuke.

Ak ste skeptický ohľadom výhod „home stagingu“, prípadne máte pochybnosti o tom, či bude mať vplyv na predaj Vašej nehnuteľnosti, skúste sa na celú situáciu pozrieť z pohľadu záujemcu o nové bývanie.

Predstavte si modelové domy v rámci nového developerského projektu. Steny sú natreté čerstvou farbou, domáce spotrebiče sú nablýskané, interiér je dekorovaný umeleckými dielami a na kuchynskom pulte sú vystavené čerstvé kvety. Zrkadlá sú krištáľovo čisté, uteráky nadýchané a podlaha nie je posiata žiadnymi detskými hračkami. Izby sú priestranné a pôsobia mimoriadne komfortne. Kuchyne a kúpeľne sú dokonale čisté, navoňané a celkový dojem nekazí žiadny neporiadok. Úložné priestory sú prázdne alebo dobre zorganizované. Garáž je čistá a elegantná a pôsobí omnoho priestrannejšie, ako by bolo potrebné pre dve autá.

Teraz si predstavte rodinný dom, v ktorom sa býva už niekoľko rokov. Po zemi sú roztrúsené detské hračky, garáž je zase plná krabíc, takže sa tam iba s ťažkosťami dá zaparkovať jeden automobil. Skrine sú plné oblečenia, úložné priestory skrývajú zimné kabáty a čižmy. Dom síce nie je špinavý, ale v kuchynskom dreze je uložený riad a umývadlo v kúpeľni nesie známky zubnej pasty. Pri vstupe do domu Vás „vítajú“ vysušené rastliny.

Ktorú z týchto dvoch nehnuteľností by ste si vybrali? Prirodzene, tú prvú. Oba domy sú síce rovnako veľké, ale keďže ten prvý je dokonale usporiadaný, zdá sa byť omnoho väčším. Je jednoducho pripravený prezentovať všetky svoje výhody a zároveň je zbavený všetkých rušivých elementov.

Lori Matzke, ktorá je odborníčkou na „home staging“, vysvetlila: „Väčšina majiteľov domov musí pochopiť, že spôsob, akým by mal byť domov prezentovaný pred predajom a spôsob, akým ho zariaďujeme pre bývanie, sú dve úplne odlišné veci. Nikto z nás totiž nežije v dome, ktorý je ako vystrihnutý z katalógu.“

Odborníčka ďalej dodala: „Majte na pamäti, že to, čo predávate, je dom – nie jeho obsah.“ Keď sa zbavíte starých kobercov, odstránite neporiadok, zredukujete množstvo nábytku a doplnkov, miestnosti Vášho domu sa budú zdať vzdušnejšie a priestrannejšie. „Potrebujete zabezpečiť, aby sa zrak potenciálneho kupujúceho mohol plynule pohybovať z miestnosti do miestnosti, pričom všetky priestory vyzdvihujú najlepšie črty nehnuteľnosti, nie doplnky, ktoré ste tam umiestnili. Naozaj sa musíte odosobniť od svojho domova a pozrieť sa na interiér tak, ako keby ste ho videli po prvýkrát.“ V skratke – pozrite sa nehnuteľnosť očami kupujúceho.

Ak budete schopný zaujať nezaujatý postoj k domu, ktorý plánujete predať, mnohé z kľúčových prvkov „home stagingu“ jednoducho zvládnete aj sami. Zároveň však môžete zvážiť aj pomoc profesionála, alebo jednoducho priateľa, ktorý Vám poskytne objektívny názor.

Keď ste sa už odhodlali pripraviť Vašu nehnuteľnosť na predaj, predstavujeme Vám niekoľko odporúčaní, pomocou ktorých môžete zrýchliť celý proces predaja a dokonca sa dopracovať k lepšej cene.

Zbavte sa zbytočností
Prenajmite si malý skladový priestor alebo požiadajte svojho priateľa o miesto v jeho garáži – aspoň na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Následne tam umiestnite krabice s Vašimi zberateľskými predmetmi, ako aj športovým vybavením, sviatočnými dekoráciami, sezónnym oblečením a doplnkovým nábytkom. Jednoducho odstráňte z predávanej nehnuteľnosti všetko, čo by mohlo rozptýliť potenciálneho kupujúceho.

Čo odstrániť a čo nechať v dome
Môžete si byť istý, že keď si záujemcovia prídu obhliadnuť Váš dom, budú otvárať všetky šatníky a skrinky v kuchyni. Uistite sa preto, že každá z nich je úhľadne usporiadaná a nie je preplnená až na prasknutie. Prezentované úložné priestory by mali vyzerať priestranne a elegantne – nesnažíte sa predsa predať svoje oblečenie alebo zbierku porcelánového riadu. Umožnite potenciálnym kupujúcim, aby si v týchto úložných priestoroch dokázali predstaviť svoje vlastné predmety. Keď necháte šatník preplnený Vašimi módnymi kreáciami, potenciálny záujemca môže nadobudnúť pocit, že ani jeho oblečenie sa tam jednoducho nezmestí – čo v konečnom dôsledku negatívne ovplyvní jeho rozhodnutie o nákupe.

Zbavte sa osobných predmetov
V rámci „home stagingu“ je vhodné odstrániť z interiéru svadobné fotografie, náboženské predmety, fotografie Vašich detí či zbierku ich umeleckých diel. Potenciálny kupujúci si musí vedieť predstaviť, aké by to bolo žiť v tomto dome. To však bude omnoho ťažšie, keď bude prezentovaný priestor preplnený Vašimi vlastnými osobnými a spomienkovými predmetmi. Odstránenie takýchto dekorácii nezaberie veľa času, no bude mať znateľný efekt.

Poupratujte ako nikdy predtým
Akonáhle odstránite z cesty všetky nadbytočné predmety, je čas pustiť sa do upratovania. Upratovanie v procese „home stagingu“ však siaha ďalej ako Vaša bežná rutina. Skutočne sa zamerajte na to, aby ste dodali stratený lesk každému povrchu a ploche vo Vašom domove. Nezabudnite na prehliadané prvky ako okenné rímsy, výklenky, kľučky na dverách, vrtule ventilátora, žalúzie a ťažko dostupné kúty. Sami dobre viete, že aj tá najmenšia nečistota dokáže pokaziť celkový dojem z priestoru.

Zabezpečte prívetivé uvítanie
Keď očakávate návštevu záujemcov o Váš dom, uvedomte si, že po prvýkrát ho uvidia pri pohľade z ulice. Investujte preto čas a peniaze do vhodnej úpravy Vašej terasy, vchodových dverí či dokonca kvetinových záhonov pred domom. Možnosť spraviť dokonalý prvý dojem sa nebude opakovať.

Premiestnite nábytok
Pamätajte na to, že účelom tejto prípravy je predať Váš domov čo najrýchlejšie. Súčasné usporiadanie nábytku síce vyhovovalo Vašej rodine, no nemusí byť ideálne pre vítanie viacerých ľudí, ktorí prišli na obhliadku. Dajte si záležať na tom, aby nábytok neprekážal pri prechode medzi miestnosťami a aby vytváral čo najpríjemnejší vizuálny efekt.

Presvetlite priestor
Tmavý interiér nepôsobí prívetivo. Skúste vpustiť do svojho domova čo najviac prirodzeného svetla, zaobstarať si výkonnejšie žiarovky alebo vymeniť staré svietidlá. Populárnym doplnkom sú tiež reťazové svetlá, ktoré môžete umiestniť do tmavých rohov, na vrch vysokých skríň či okolo rastlín, čím vytvoríte zaujímavú vrstvu osvetlenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare Listings